NASZE CELE

Cmentarz

Upamiętnienie żydowskiej historii Gostynina ma się wyrazić na dwa sposoby. Po pierwsze, chcemy upamiętnić żydowski cmentarz przy ul. Wspólnej. Doskonałą ku temu możliwość daje fakt odnalezienia w okolicznych lasach macew pochodzących właśnie z terenu tego cmentarza. O tym znalezisku pisano na łamach gostynińskich portali, a w prace przy wydobywaniu macew zaangażowani byli m.in. Radosław Rękawiecki, Piotr Głowacki i Zdzisław Żuchowski. Chcielibyśmy, aby na miejscu żydowskiego cmentarza mogła pojawić się tablica pamiątkowa z inskrypcją sporządzoną z języku polskim, hebrajskim (lub jidysz) i niemieckim, której treść przypominałaby o znaczeniu tego miejsca dla Żydów.

Tablica

Po drugie, dążymy do tego, aby w centrum miasta pojawiła się tablica informująca o życiu i martyrologii gostynińskich Żydów.

Mural

Jednym z projektów w ramach "Wielokulturowego Gostynina" jest wykonanie muralu. Wzorujemy się na Białymstoku, który słynie z wyjątkowo pięknych murali. Jest wśród nich taki o nazwie "Utkany wielokulturowością", który inspirowany jest białostockim przemysłem włókienniczym, tworzonym niegdyś przez społeczność żydowską oraz wielokulturowością (nadal obecną w mieście). Białostocki mural powstał w ramach projektu: "Mowa miłości" i pośród kolorowych nitek widnieją na nim słowa: miłość, zaufanie, odwaga - wyrażone w kilku językach.

Propozycją do gostynińskiego muralu są słowa: tożsamość, tradycja, wspólnota, pamięć, szacunek, które zostałyby zapisane w czterech (a może w pięciu?) językach: polskim, niemieckim, rosyjskim, jidysz (hebrajskim). 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz