DOBRY PRZYKŁAD Z KOŁOBRZEGU

Obelisk w Kołobrzegu
Projekt "Wielokulturowy Gostynin" ma większy potencjał niż tylko upamiętnienie historii gostynińskich Żydów. Ma potencjał, aby zainicjować w Gostyninie cykliczne wydarzenie (może festiwal, może coś innego) które, opowiadając wielokulturową historię naszego miasta, przyczyniłoby się do jego promocji w regionie. 

Poniżej przykład do naśladowania z Kołobrzegu.

24 października 2000 roku w parku nadmorskim przy zbiegu ulic Zdrojowej i Mickiewicza na terenie dawnego cmentarza żydowskiego w Kołobrzegu ufundowano lapidarium.
Znalazły się w nim macewy (6 szt.), ustawione na planie gwiazdy Dawida, które ocalały z dwóch żydowskich cmentarzy znajdujących się w Kołobrzegu przed II wojną światową.
Inskrypcja na tablicy pamiątkowej została sporządzona z języku polskim, hebrajskim i niemieckim: "W tym miejscu w latach 1812-1938 znajdował się cmentarz żydowski, zniszczony podczas II wojny światowej przez Niemców. Pamięci społeczności żydowskiej Kołobrzegu wywiezionej w 1940 roku i zamordowanej przez hitlerowców w dniu 28.X.1942 roku w obozie zagłady w Bełżcu. Mieszkańcy miasta – Społeczność żydowska mieszkająca w Kołobrzegu w latach 1812-1940 wniosła wielki wkład w przekształcenie Miasta w znane nadmorskie uzdrowisko i kurort.

W związku z otwarciem lapidarium zrodził się pomysł zorganizowania imprezy o nazwie Dni Tolerancji, która propagowałaby ideę tolerancji wśród młodzieży. Impreza ta odbywała się w Kołobrzegu w latach 2000-2003.

Źródło informacji: www.pl.wikipedia.org/wiki/Lapidarium_%C5%BCydowskie_w_Ko%C5%82obrzegu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz