O ŚWIĘCIE PURIM W GOSTYNINIE

W czwartek na zamku w Gostyninie odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu "Wielokulturowy Gostynin". Celem projektu jest przypominanie o wielokulturowej historii Gostynina, którą tworzyli mieszkający w nim Polacy, Żydzi, Niemcy i Rosjanie.

Narzucona prze władze komunistyczne monokulturowość stała się dominującą narracją w okresie PRL-u. Obraz wielokulturowej historii polskich miast i miasteczek został zatarty i wymazany ze świadomości ich mieszkańców.

W Gostyninie, poza tzw. "zamkiem" będącym de facto dawnym zborem ewangelickim, ewangelickim cmentarzem i budynkiem dawnej cerkwi, nie zachowały się obiekty poświadczające o współistnieniu w granicach miasta czterech kultur. Próżno szukać śladów świadczących o żydowskiej historii miasta. Chyba ostatnim takim miejscem jest, już dość mocno zniszczona, żydowska kuczka na budynku przy ul. Rynek.

Celem projektu "Wielokulturowy Gostynin" jest przywrócenie pamięci o gostyninianach innej narodowości niż polska. Szczególne miejsce w projekcie dedykowane jest Żydom, którzy stanowili nawet 40% mieszkańców przedwojennego Gostynina.

Czwartkowe spotkanie, którego gościem był Pan Piotr Kowalik z Muzeum POLIN, aktywista Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, przebiegało pod hasłem: "Purim, czyli w kręgu świąt i tradycji żydowskich".

Ważnym elementem spotkania było wspólne czytanie obszernych fragmentów Księgi Estery, w wykonaniu młodzieży gostynińskich szkół. Czytanie przygotowały Panie z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gostyninie przy współpracy z nauczycielami.

Zdjęcia pochodzą z portalu gostynin24.pl, na którego łamach również zamieszczono relację ze spotkania: www.gostynin24.pl/…/8707-o-radosnym-swiecie-zydowskim-na-za… 

Kolejnym planowanym wydarzeniem z cyklu "Wielokulturowy Gostynin" będzie spektakl teatralny, na który zapraszamy 25 marca, w sobotę na godz. 18. do Sali Kolumnowej zamku gostynińskiego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz